+123 456 4444

Чим цікаве місто Ван?

Чим цікаве місто Ван?

Ван – місто з великою історією, яка налічує не одну тисячу років. Але, на жаль, землетруси та війни практично не залишили у ньому особливих пам’яток. Проте Ван все одно відвідати варто всім, кому цікаві тури до Туреччини. Тут все ж є дуже важливі та цікаві артефакти. Крім того, звідси зручно виїжджати з метою побачити інші гарні місцини, які розташовані поряд із містом. Серед них:

 • острів Ахтамар;
 • автентичне місто Бітліс;
 • древня фортеця Чавуштепе;
 • курдська фортеця Хошап, Ахлат і Геваш з численними сельджуцькими гробницями, унікальне озеро Ван та інші.

Місто Ван стане у пригоді питливим туристам, які прагнуть пізнати нове та небачене досі.

Історія міста 

Згідно історичних фактів, відомо, що на місці Вана раніше знаходилася столиця царства Урарту – Тушпа. Це було у IX – VII століттях до н.е. Але знаходилася вона на теперішній околиці Вана – на місці фортеці та в найближчих від неї околицях. 

На IX – VII ст. до н.е припадає найбільший розквіт Тушпи. У цей час було побудовано не лише грандіозну фортецю, але й 70-кілометровий канал з акведуком для постачання у місто прісної води. У VII столітті до н. е. столицю перенесли у Русахінилі. Але місто продовжувало своє існування, виконуючи оборонні функції.

Після падіння Урарту Тушпа увійшла до складу Великої Вірменії. У ході Першої Світової війни старе місто було майже повністю зруйноване.

Цікаві для туристів місця у Вані, на жаль, нечисленні. Проте серед них необхідно все ж назвати: 

 • Археологічний музей;
 • Ванську фортецю та озеро Ван;
 • Мечеть Хазреті Емер;
 • Ванські риби;
 • самовари;
 • кішки.

Архітектури зі старовинними вуличками, на жаль, у Вані не збереглося. Поза сумнівом, пам’яткою міста є озеро Ван. Воно знаходиться не лише в місті, простягається далеко за межами. Є ще одна пам’ятка у Ване – Будинок ванської кішки. Він знаходиться за межами міста на території університету.

Археологічний музей

Основу Археологічного музею міста Ван заклав в 1932 році голова освіти Мустафа Нойян. В основному, колекція складалася зі знайдених в районі фортеці Тушпа кам’яних овів і стел часів Урарту. У 1945 році був відкритий Музей, який з 1972 року переїхав у спеціальну будівлю.

У Музеї є Археологічний та Етнографічний відділи. А цікаве починається ще у дворі. Тут можна побачити тих самих урартських овів та стели з клинописом. Також у дворі Ванського Археологічного музею знаходяться хачкари та різноманітні поховання.

Найцікавіші експонати у дворі Археологічного музею міста Ван – це знахідки з району Хаккярі. Це кам’яні плити із зображенням якихось істот. Вченим вдалося встановити, що плити відносяться приблизно до 2000 року до н.е. Але і досі йдуть спори, до якої культури вони належать. Експонати Археологічної секції розташовані по періодах. Усі вони зібрані з різних районів околиць Вана, серед яких:

 • фортеця Тушпа;
 • Чавуштепе;
 • Хаккяри.

Експонати включають прості кістяні знаряддя праці. Є також начиння, прикраси, зброя, монети різних часів. Етнографічна секція музею Вана базується на традиціях і культурі цього регіону. Тут можна знайти характерний одяг, ювелірні вироби та побутові предмети. У Музеї Вана також є окремий зал, присвячений конфлікту, який відбувся між турками й вірменами у 1915 р.

Фортеця Тушпа в місті Ван, а також мечеті й скульптури

Фортеця міста Ван (Ванська фортеця, або фортеця Тушпа) знаходиться на околиці міста приблизно у 3 км від центру. Дістатися до неї можна на долмуші з написом Kale. Будівля була серцем Урарту, а сама фортеця була царською резиденцією.

Після виникнення Турецької республіки вона використовувалася військовими. З 60-х років тут відкрито музей. Ванська фортеця знаходиться на вузькій кам’янистій піднесеності, яка в минулі часи простягалася майже на 2 км. Раніше забудова закінчувалася біля озера Ван. Зараз вона значно коротша і при цьому вузька – максимальна ширина складає 60 метрів.

За часів Урарту серед царів було популярним залишати кам’яні літописи. Їх можна зустріти й сьогодні в декількох місцях фортеці, хоча велика їх частина знаходиться в музеї Вана. З фортеці відкриваються прекрасні види на околиці. Особливо добре зустрічати тут захід сонця. Але не варто забиратися далеко, оскільки потім спускатися по темряві реально небезпечно.

Від найдавнішої Тушпи та старого Вана практично нічого не залишилося. З боку фортеці, куди приходить долмуш з центру, знаходиться маленька мечеть з мавзолеями. З іншого боку фортеці, де розташоване озеро, можна побачити мечеті XIV, XV і XVI віків, а також руїни вірменської церкви. Від мечеті Улу залишився лише мінарет й небагато поодиноких розвалин.

Трохи більше 100 років тому, це місце виглядало зовсім по-іншому. Але Перша Світова війна і наступні події кардинально змінили цю частину міста.

Мечеть Хазрети Емер у Вані знаходиться у центрі міста поряд з перетином вулиць İskele cad і Sıhke cad. Перед мечеттю насаджено невеликий парк з фонтанами та містками. А під землею знаходиться торговий центр.

На центральних вулицях Вана можна побачити сучасні архітектурні пам’ятки – різні скульптури-символи міста, його атрибути. Наприклад, славетні ванські кішки, риби та самовари.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *